Przydatne informacje

Przydatne informacje

W sprawie pobytu skontaktuj się z nami z odpowiednim wyprzedzeniem – im wcześniej, tym większe szanse, że w wybranym przez Ciebie terminie będziemy dysponować wolnym miejscem. Na pierwszy pobyt przyjmujemy maksymalnie na 4 dni (tj. 3 noce).

W dużym domu gości (tzw. Dom Gości) możemy przyjąć grupy liczące maksymalnie 27 osób w pokojach wieloosobowych. W tym domu dwa pokoje mają własne łazienki, a do pozostałych są przypisane cztery łazienki wspólne. W małym domu gości (tzw. Domek) w każdym segmencie mieszkaniowym jest w pełni wyposażony aneks kuchenny i toaleta z prysznicem.

Każdy pokój w obydwu domach jest wyposażony w łóżka i pościel. Przywieź ze sobą własną bieliznę pościelową, tzn. prześcieradło, poszwy na kołdrę i poduszkę oraz własny ręcznik, będzie to dla nas ułatwieniem. Nie przywoź i nie korzystaj ze śpiworów podczas noclegów w naszych domach.

W klasztorze i domach gości obowiązuje bezwzględny zakaz palenia. Palenie papierosów jest dozwolone jedynie na zewnątrz w miejscach, gdzie znajdują się popielnice.

W domach gości nie zapewniamy połączenia z Internetem.

W Domu Gości znajduje się kaplica domowa z obecnym tam Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Domek nie posiada własnej kaplicy.

Rzeczy pozostawione w domach gości przechowujemy przez rok. Jeżeli w tym czasie nie podejmiesz starań o odzyskanie rzeczy, traktujemy je potem jak rzeczy porzucone i rozdajemy potrzebującym.

Nie możemy przyjąć do domów gości Twoich zwierząt domowych.

Jeżeli chcesz wziąć udział w pracach w obejściu domu lub spacerować po okolicy, zabierz ze sobą odpowiednią odzież i buty.

Nie mamy stawek za pobyt. Jeśli chcesz złożyć ofiarę, możesz to zrobić anonimowo do przeznaczonej do tego celu skarbonki znajdującej się w klasztorze.

Dojazd samochodem
Najdogodniejszym sposobem dotarcia do klasztoru jest dojazd samochodem. Dla osób przyjeżdżających samochodem oddajemy do dyspozycji parkingi przy domach gości.

Dojazd środkami transportu publicznego
Większe miejskie węzły komunikacyjne, które są położone najbliżej Biskupowa to:
Wrocław oddalony od nas o 100 km,
Opole – 70 km,
Nysa – 15 km.

Wrocław
Z Wrocławia możesz dojechać pociągiem, autobusem PKS lub busem.
UWAGA! Busy odjeżdżają z ul. Dawida nieopodal dworca PKS. Niektóre z kursów realizowanych przez przewoźnika Eurobus kończą się w Nysie, a niektóre prowadzą dalej. Warto zwrócić na to uwagę, bo wybierając kurs kończący się za Nysą, można dojechać bliżej klasztoru – aż do Polskiego Świętowa. Stąd do klasztoru jest już tylko 5 km.

Opole
Z Opola należy dojechać najpierw do Nysy wykorzystując połączenia oferowane przez PKP albo PKS Nysa.
UWAGA! Autobusy PKS Nysa nie odjeżdżają z dworca PKS, tylko z przystanku na ul. Armii Krajowej (mapa z usytuowaniem przystanku).
Aktualny rozkład jazdy znajduje się na stronie pksnysa.pl.

Nysa
Z Nysy można dojechać bezpośrednio do Biskupowa komunikacją PKS (przystanek Biskupów skrzyżowanie). Rozkład jazdy znajduje się na stronie pksnysa.pl. Każdym autobusem relacji Nysa – Głuchołazy można dojechać do wspomnianego Polskiego Świętowa.

Pomocne linki:
rozklad-pkp.pl
e-podroznik.pl
eurobusnysa.pl
pksnysa.pl

Biskupów
Wysiadając w Biskupowie kieruj się do widocznego z daleka kościoła zlokalizowanego na wzniesieniu powyżej wsi. Ostatni etap drogi należy pokonać drogą z granitowej kostki, na której końcu, na lewo od kościoła, znajduje się budynek klasztoru.

Główne wejście do klasztoru znajduje się od frontu budynku. Prowadzi do niego furtka usytuowana na wprost drzwi wejściowych. Przy drzwiach znajdziesz się przycisk dzwonka, którym wezwiesz kogoś z braci.

Po przybyciu do klasztoru powita Cię jeden z prefektów gości. Ten brat jest Twoją osobą kontaktową podczas pobytu. Możesz się z nim skontaktować, jeśli potrzebujesz jakichś informacji lub pomocy.

Bracia zwykle nie organizują specjalnego programu dla gości. W przypadku pobytów indywidualnych przyjmuje się, że goście wykorzystają czas i możliwości oferowane przez klasztor. Za pośrednictwem prefektów gości można poprosić o rozmowę z bratem, spowiedź lub wziąć udział życiu klasztoru.

Klasztor jest otwierany przed modlitwami porannymi ok. 5.50 i zamykany o 21.00. W godzinach 14.00 – 15.00, w klasztorze obowiązuje cisza. W tym czasie prosimy o nieniepokojenie braci bez szczególnie ważnej przyczyny. Przypominamy również o ciszy obowiązującej na terenie klasztornym oraz o ciszy nocnej w domach gości po ostatnich modlitwach wspólnotowych, zwłaszcza gdy przebywają w nich goście indywidualni. Szczegółowy plan dnia i zwyczaje miejsca są spisane i dostępne w każdym pokoju oraz tutaj.