Przydatne informacje
W sprawie pobytu skontaktuj się z nami z odpowiednim wyprzedzeniem – im wcześniej, tym większe szanse, że w wybranym przez Ciebie terminie będziemy dysponować wolnym miejscem. Na pierwszy pobyt przyjmujemy maksymalnie na 4 dni (tj. 3 noce).
W dużym domu gości (tzw. Dom Gości) możemy przyjąć grupy liczące maksymalnie 27 osób w pokojach wieloosobowych. W tym domu dwa pokoje mają własne łazienki, a do pozostałych są przypisane cztery łazienki wspólne. W małym domu gości (tzw. Domek) w każdym segmencie mieszkaniowym jest w pełni wyposażony aneks kuchenny i toaleta z prysznicem.
Każdy pokój w obydwu domach jest wyposażony w łóżka i pościel. Przywieź ze sobą własną bieliznę pościelową, tzn. prześcieradło, poszwy na kołdrę i poduszkę oraz własny ręcznik, będzie to dla nas ułatwieniem. Nie przywoź i nie korzystaj ze śpiworów podczas noclegów w naszych domach.
W klasztorze i domach gości obowiązuje bezwzględny zakaz palenia. Palenie papierosów jest dozwolone jedynie na zewnątrz w miejscach, gdzie znajdują się popielnice.
W domach gości nie zapewniamy połączenia z Internetem.
W Domu Gości znajduje się kaplica domowa z obecnym tam Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Domek nie posiada własnej kaplicy.
Rzeczy pozostawione w domach gości przechowujemy przez rok. Jeżeli w tym czasie nie podejmiesz starań o odzyskanie rzeczy, traktujemy je potem jak rzeczy porzucone i rozdajemy potrzebującym.
Nie możemy przyjąć do domów gości Twoich zwierząt domowych.
Jeżeli chcesz wziąć udział w pracach w obejściu domu lub spacerować po okolicy, zabierz ze sobą odpowiednią odzież i buty.
Nie mamy stawek za pobyt. Jeśli chcesz złożyć ofiarę, możesz to zrobić anonimowo do przeznaczonej do tego celu skarbonki znajdującej się w klasztorze.
Dojazd samochodem
Najdogodniejszym sposobem dotarcia do klasztoru jest dojazd samochodem. Dla osób przyjeżdżających samochodem oddajemy do dyspozycji parkingi przy domach gości.
Dojazd środkami transportu publicznego
Większe miejskie węzły komunikacyjne, które są położone najbliżej Biskupowa to:
Wrocław oddalony od nas o 100 km,
Opole – 70 km,
Nysa – 15 km.
Wrocław
Z Wrocławia możesz dojechać pociągiem, autobusem PKS lub busem.
UWAGA! Busy odjeżdżają z ul. Dawida nieopodal dworca PKS. Niektóre z kursów realizowanych przez przewoźnika Eurobus kończą się w Nysie, a niektóre prowadzą dalej. Warto zwrócić na to uwagę, bo wybierając kurs kończący się za Nysą, można dojechać bliżej klasztoru – aż do Polskiego Świętowa. Stąd do klasztoru jest już tylko 5 km.
Opole
Z Opola należy dojechać najpierw do Nysy wykorzystując połączenia oferowane przez PKP albo PKS Nysa.
UWAGA! Autobusy PKS Nysa nie odjeżdżają z dworca PKS, tylko z przystanku na ul. Armii Krajowej (mapa z usytuowaniem przystanku).
Aktualny rozkład jazdy znajduje się na stronie pksnysa.pl.
Nysa
Z Nysy można dojechać bezpośrednio do Biskupowa komunikacją PKS (przystanek Biskupów skrzyżowanie). Rozkład jazdy znajduje się na stronie pksnysa.pl. Każdym autobusem relacji Nysa – Głuchołazy można dojechać do wspomnianego Polskiego Świętowa.
Pomocne linki:
rozklad-pkp.pl
e-podroznik.pl
eurobusnysa.pl
pksnysa.pl
Biskupów
Wysiadając w Biskupowie kieruj się do widocznego z daleka kościoła zlokalizowanego na wzniesieniu powyżej wsi. Ostatni etap drogi należy pokonać drogą z granitowej kostki, na której końcu, na lewo od kościoła, znajduje się budynek klasztoru.
Główne wejście do klasztoru znajduje się od frontu budynku. Prowadzi do niego furtka usytuowana na wprost drzwi wejściowych. Przy drzwiach znajdziesz się przycisk dzwonka, którym wezwiesz kogoś z braci.
Po przybyciu do klasztoru powita Cię jeden z prefektów gości. Ten brat jest Twoją osobą kontaktową podczas pobytu. Możesz się z nim skontaktować, jeśli potrzebujesz jakichś informacji lub pomocy.
Bracia zwykle nie organizują specjalnego programu dla gości. W przypadku pobytów indywidualnych przyjmuje się, że goście wykorzystają czas i możliwości oferowane przez klasztor. Za pośrednictwem prefektów gości można poprosić o rozmowę z bratem, spowiedź lub wziąć udział życiu klasztoru.
Klasztor jest otwierany przed modlitwami porannymi ok. 5.50 i zamykany o 21.00. W godzinach 14.00 – 15.00, w klasztorze obowiązuje cisza. W tym czasie prosimy o nieniepokojenie braci bez szczególnie ważnej przyczyny. Przypominamy również o ciszy obowiązującej na terenie klasztornym oraz o ciszy nocnej w domach gości po ostatnich modlitwach wspólnotowych, zwłaszcza gdy przebywają w nich goście indywidualni. Szczegółowy plan dnia i zwyczaje miejsca są spisane i dostępne w każdym pokoju oraz tutaj.
Wszyscy są mile widziani w naszej kaplicy, która znajduje się na parterze klasztoru. Kaplica jest głównym miejscem naszej wspólnej modlitwy chórowej oraz celebrowania Eucharystii. W kaplicy jest stale obecny Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Z góry dziękujemy za szacunek, jaki okażesz podczas swoich wizyt w klasztorze przez odpowiedni ubiór i zachowanie stosowne do tego miejsca.
Wyłącz dźwięk w telefonach i innych posiadanych urządzeniach. Nie fotografuj i nie nagrywaj braci bez wyraźnego zezwolenia ze strony przełożonych. Zachowaj ciszę zarówno w kaplicy jak i w jej pobliżu, tzn. przed drzwiami do kaplicy oraz w pobliżu okien.
Odpowiednim ubiorem do klasztoru i kaplicy jest odzież z nieprześwitujących materiałów: spodnie i spódnice sięgające co najmniej do kolan oraz bluzki i koszule osłaniające ramiona, dekolt i brzuch. Osoby duchowne prosimy o noszenie zwyczajowego stroju duchownego. Kapłanów uczestniczących w koncelebrze prosimy o przywiezienie własnej alby.
Podczas wizyty w klasztorze zapraszamy również do naszej księgarenki znajdującej się naprzeciwko kaplicy.
Godziny modlitw i Eucharystii są częścią informacji znajdującej się w pokojach. W domach gości nie ma sygnału wzywającego na te modlitwy. Przyjdź do kaplicy co najmniej 5 minut przed rozpoczęciem modlitw, aby z pomocą braci przygotować w psałterzu odpowiednie strony. Szczegółowe zasady modlitwy z braćmi są opisane w informacji znajdującej się w pokojach i tutaj. Dziękujemy za zapoznanie się z nimi i stosowanie się do nich.
Bracia, stosując się do wskazań Reguły Mnichów, sami przygotowują posiłki dla wspólnoty. Wyżywienie grup przekracza jednak nasze możliwości, dlatego grupy organizują wyżywienie we własnym zakresie. Prefekci gości służą pomocą w zakresie ewentualnego zamówienia obiadów.
Goście przebywający w Domku w każdym segmencie mieszkaniowym mają do dyspozycji kuchnię w pełni wyposażoną w sprzęt do gotowania oraz lodówkę. Podobnie w Domu Gości jest w pełni wyposażona kuchnia. Rodziny i kobiety, które gościmy, prosimy o przygotowywanie posiłków we własnym zakresie.
Mężczyzn przebywających na pobytach indywidualnych zapraszamy na posiłki za klauzurę do refektarza klasztornego. Jeśli potrzebujesz specjalnej diety z ważnych powodów zdrowotnych, prosimy o poinformowanie nas o tym przed zarezerwowaniem pobytu. Poinformujemy wtedy, czy jesteśmy w stanie zapewnić wyżywienie dostosowane do wymogów diety. Nie zapewniamy diet z innych powodów niż zdrowotne (diety wegańskiej itp.).
Gości żywiących się w domach gości prosimy o przygotowywanie i spożywanie posiłków tylko w miejscach do tego przeznaczonych, tzn. kuchni i części jadalnej. Prosimy o niespożywanie posiłków w łóżkach.
Jeśli chcesz włączyć się w pracę braci, zgłoś to prefektowi gości.
Święty Benedykt podkreśla potrzebę milczenia i powściągliwości w kontaktach z gośćmi. Tym niemniej, jeśli potrzebujesz rozmowy duchowej lub spotkania z konkretnym mnichem, zapytaj prefektów gości lub zwróć się bezpośrednio do brata, z którym chcesz porozmawiać . Nasz dzień jest pełen różnych zajęć, dlatego wskazane jest, aby zgłosić chęć rozmowy odpowiednio wcześniej.
W domu gości przebywają zazwyczaj inni goście, którzy w klasztorze szukają wyciszenia i przestrzeni kontemplacji. Dlatego prosimy Cię o uważność na potrzeby innych gości i zatroszczenie się o pozostawienie im przestrzeni ciszy i prywatności.
Goście spotykają się ze sobą zwłaszcza podczas posiłków i w przestrzeniach wspólnych. Ze względu na układ i funkcjonalność domów gości nie możemy zapewnić pełnej samotności i ciszy podczas pobytu.
Teren klasztorny składa się z przestrzeni ogólnodostępnych oraz z części dostępnych tylko dla braci, czyli klauzury. Granice klauzury obejmują zarówno część budynku klasztoru, jak i przestrzeń wokół niego. Granice te są oznaczone tabliczkami KLAUZURA, wstęp za pozwoleniem braci. Pomocą w rozpoznaniu terenu klauzury jest dostępny w każdym pokoju szkic terenu z zaznaczonymi na zielono przestrzeniami ogólnodostępnymi, a na czerwono – z przestrzenią klauzury zakonnej, dostępnej tylko dla mnichów.
Dziękujemy za respektowanie naszej prywatności i przestrzeni klauzury zakonnej.